Bedrijfsmilieuplannen, 2000

Bedrijfsmilieuplannen

U bekijkt op dit moment een afgesloten indicator. Deze indicator wordt niet meer bijgewerkt. De reden hiervoor staat hieronder vermeld. De archiefversies van deze indicator (indien aanwezig) zijn nog wel beschikbaar.

Voor deze indicator is geen nieuwe informatie meer beschikbaar.
De gegevens voor deze indicator waren afkomstig van de Coördinatiecommissie Overheidsmonitoring (CCO) of uit de IPO rapportage 'Milieu, Water, Landbouw en Natuur'. De CCO is per januari 2004 opgeheven. De IPO-rapportage 'Milieu, Water, Landbouw en Natuur' is niet meer beschikbaar sinds 2004.

Het aantal ingediende en beoordeelde bedrijfsmilieuplannen in 2000 voor de chemie, metaal-elektro en de zuivelsector. Er wordt onderscheid gemaakt tussen bedrijven die vallen onder het bevoegd gezag van gemeenten, respectievelijk van provincies.

Ingediende en beoordeelde bedrijfsmilieuplannen

Het overgrote deel van de provinciale bedrijven heeft een bedrijfsmilieuplan (BMP) ingediend. Voor bedrijven waarbij gemeenten bevoegd gezag zijn, ligt dit aandeel iets lager. Met uitzondering van de zuivelbranche is circa 90% van de ingediende BMP's door het bevoegd gezag beoordeeld. Opvallend is het achterblijvende aandeel beoordeelde BMP's in de sector gemeentelijke zuivel.

Beleid

Het doelgroepenbeleid Industrie richt zich op een integrale aanpak om de belasting van het milieu terug te dringen. Het terugdringen van de belasting wordt voornamelijk bereikt door zelfsturing: het nemen van verantwoordelijkheid door de bedrijven zelf. Daartoe zijn met brancheorganisaties afspraken gemaakt over taakstellingen om emissies te reduceren, energie te besparen, de veiligheid te vergroten, en wat het aandeel van de branche is in de te bereiken reductie per thema. Deze afspraken worden per branche vastgelegd in een intentieverklaring. De afspraken uit deze intentieverklaring worden door de individuele bedrijven vertaald naar het bedrijfsniveau en vierjaarlijks vastgelegd in een BMP. Het BMP dient door het bevoegd gezag te worden goedgekeurd. Goedkeuring, middels een akkoordverklaring, geeft aan dat de inhoud van het BMP gerespecteerd zal worden bij het afgeven van een milieuvergunning. Dit laatste geschiedt normaliter aansluitend op het gereed komen van het BMP, zodat de daarin gekozen aanpak een bindend karakter krijgt. Het bedrijf wordt aan de uitvoering van het BMP gehouden. Op deze wijze ligt bij de uitvoering van het beleid een grote verantwoordelijkheid bij de doelgroep. Het is dan ook van belang om te weten of de implementatie van het doelgroepenbeleid slaagt. Omdat de convenanten per bedrijfstak op een ander moment zijn afgesloten, lopen de termijnen waarop de BMP's van verschillende branches ingediend en beoordeeld moeten zijn, uiteen.

Methodiek

Op basis van de door het Facilitair Orgaan Industrie (FO-Industrie) verzamelde gegevens, is het alleen mogelijk aan te geven hoeveel BMP's zijn beoordeeld, zonder onderscheid naar goed- dan wel afkeuring. Het aandeel beoordeelde BMP's is echter wel een indicatie voor de mate waarin het bevoegd gezag 'bij' is met haar beleid ten aanzien van de doelgroep Industrie. Nadere informatie over de voortgang van de uitvoering van de intentieverklaringen staat in de voortgangsrapportages van de FO-Industrie.

Bronnen

Relevante informatie

  • De FO-Industrie ondersteunt de uitvoering van het Doelgroepbeleid Milieu en Industrie voor gemeenten, provincies, waterschappen en het Rijk. De FO-Industrie is een zelfstandige organisatie, die voor alle partijen als aanspreekpunt functioneert. Kijk op de website van de FO-Industrie voor informatie over de uitvoering van het Doelgroepbeleid Milieu en Industrie. U vindt hier onder de teksten van de verschillende intentieverklaringen met diverse sectoren van de industrie en de voortgangsrapportages.

Technische toelichting

Naam van het gegeven
-
Omschrijving
-
Verantwoordelijk instituut
-
Berekeningswijze
-
Basistabel
-
Geografische verdeling
-
Verschijningsfrequentie
-
Betrouwbaarheidscodering
-

Archief van deze indicator

Actuele versie
versie‎
03

Referentie van deze webpagina

CLO (2002). Bedrijfsmilieuplannen, 2000 (indicator 0366, versie 03, ), www.clo.nl. Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), Den Haag; PBL Planbureau voor de Leefomgeving, Den Haag; RIVM Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, Bilthoven; en Wageningen University and Research, Wageningen.